Tady máme ukázky špatné údržby zbraní. Takové povídačky, že se flinta nečistí, že si to ještě nezasloužila, nebo se dá flinta do kouta, nenamaže se hlaveň po střílení a vezme se zase za půl roku a prvním výstřelem se pročistí atd... tak to končí jak je na fotografiích dole. Jsou to nevratné defekty, které se nedají odstranit, jen vyměnit hlaveň za novou. Viděl jsem hlaveň vyšlehanou úplně do hladka a pán se divil, že mu létají střely na plocho.

 

A stačí jen málo, mít ve skříni plechovku s olejem , který rozpouští karbon. Po každém střílení natřít vnitřek hlavně silonovým kartáčkem a postavit hlavní dolu, do starých novin, aby to neteklo do pažby. Většina olejů rozkládá dřevo a pažba se po několika letech rozsype. Žádné rajtování nasucho, nechat působit olej, který rozmočí karbon a sám vyteče dolů do novin. V novinách se musí objevit černé kolečko, to znamená že olej karbon rozpouští. Viz. foto dole. A před střílením stačí hlaveň protáhnout bavlněným hadrem a zbytek karbonu se krásně vytře. Jednou za čas se může použít bronzový kartáček, když je karbon odmočený od oleje, tak se hlaveň protáhne od komory dopředu-nikdy naopak a pak se hlaveň vytře do sucha a je hotovo.

 

Já používám ještě starý Konkor, ten funguje výborně. Ten nový snad také funguje. Někdy se může použít nějaký přípravek na rozpouštění mědi, ale opatrně, když to rozpouští měď, tak hlaveň taky. Důležité je mít v hlavni nějaký olej , když nic jiného, tak aspoň něčím namazat, aby se zbránilo přístupu vlhkosti a kyslíku s povrchem hlavně. Tak se zabrání zničení hlavně zreznutím, jak je na fotkách dole.

20190515 21134620190515 214640

Bronzový kartáček, to jsou nejlepší kartáčky co jsem kdy měl. Jsou takové pevné a vcelku nezničitelné.

 

 Běžným pohledem přes hlaveň proti světlu není vidět začínající koroze. Vypadá to celkem normálně. Začíná to malými flíčky a končí to takto, nebo ještě hůř. Takto to vypadá při zvětšení, to už je na všechno pozdě, to je hlaveň na vyhození. Někdy se může stát, že zbraň s takovou hlavní ještě trefuje, tak to nikdo neřeší. Některých zbraní je opravdu škoda.

610121314

 

KOROZE – probíhá na povrchu některých kovů působením vzdušného kyslíku, vody a dalších látek. Vytváří se při ní vrstvička látek, které mění vlastnosti kovových materiálů.
Stýkají-li se ve vlhkém prostředí dva různé kovy (např. železo a měď) vzniká galvanický článek,

KTERÝ URYCHLUJE OXIDACI REAKTIVNĚJŠÍHO KOVU - V HLAVNI TO JE OCEL.

Korozi také urychluje:
– vyšší teplota
– přítomnost roztoků solí, kyselin aj. třeba čistící prostředky jako ROBLA, ta působí jako elektrolit a urychluje destrukci hlavně, ATD...


Kovové předměty chráníme před korozí tím, že zabraňujeme přístupu vlhkosti a vzdušného kyslíku k povrchu kovu. Nejčastěji povrch kovu natíráme olejem, vazelínou a dalšími látkami, které odpuzují vodu

 

 Militec

 Jako vysoce výkonný čistící a mazací prostředek je Militec. Militec se navzlínává mezi krystalickou strukturu materiálu a postupně se uvolňuje a stále maže povrch hlavně. To je důležité u první rány která nejde na sucho a tím se zabraňujě nanášení měděných plášťů ze střel na povrch hlavně. Může se smíchat s motorovým olejem 5W-40 plná sintetika 1:1. Tato směs rozpouští karbon, zajišťuje kluzné vlastnosti v hlavni a konzervuje povrch hlavně, to zabraňuje korozi v hlavni. Já leju Militek i do motoru u auta a do některých převodovek u strojů. Během chvilky po aplikaci stroje sníží hlučnost, je to prostě šepot kopretin.